Zinfandel? Nebo Primitivo?

Ačkoliv se vína z USA a především z Kalifornie proslavila zejména díky odrůdám Chardonnay a Cabernet Sauvignon, za tu "národní" je však považovaná odrůda úplně jiná. Jde o Zinfandel. Většina českých a moravských milovníků vína ho zatím vůbec nezná a drtivá většina těch, kteří ano, vyslovují jeho jméno špatně. Ačkoliv v jiné jeho podobě se jedná o víno, které je u nás velmi populární. Pojďme se podívat na její příběh.


Na začátek by stálo zmínit, že Zinfandel se čte jednoduše. Prostě tak jak to vidíte. Zin-fan-del.

Nejpopulárnější je u nás stále "Cinfandl" následovaný "Zinfandl". Jednou jsem se dokonce setkal s termínem "Zidanfel" a přiznám se, že jsem na chvíli přemýšlel jestli je ještě řeč o víně nebo se téma konverzace stočilo k francouzským fotbalistům z 90. let. Víme, že pro laiky jsou některé termíny ve víně těžké. Nic si z toho ale nedělejte. I my máme pořád mezery a stále jsou ve světě vína slova, která vyslovíme špatně. 99% z nich je na naší obranu z francouzštiny.

Jedná se o odrůdu, která dává velmi mohutná, plná a těžká červená vína. Její obliba roste zejména pro její sametově jemné třísloviny a proto si nachází velké publikum u lidí, kteří nemají drsné třísloviny u některých evropských vín rádi. Vůně je obvykle velmi bohatá na zralé až marmeládové ovoce, to samé v chuti, vše však záleží na jednotlivém vinaři a "terroir", ve kterém se tato odrůda pěstuje. V našem portfoliu najdete velmi oblíbený Mettler Family Old Vines Zinfandel z horkého Lodi, který splňuje popis svalnatého plnokrevníka do puntíku. Na druhé straně je možné také vyzkoušet Peter Franus Brandlin Vineyard Zinfandel. Víno, které pochází ze staré vinice na samotném vrcholku hory Mt. Veeder která lemuje jižní údolí Napy. A to je úplně jiný šálek kávy. Krásně plné ale zároveň jemné víno, s perfektní příjemnou kyselinou, v aroma překvapí stopa tuhy nebo nového koření, ale především zaujme celková struktura a na Zinfadel nebývalá délka vína.

V Americe je už tato odrůda velmi populární už od počátků tamního vinařství. S termínem "Coca-cola vína" se pojí především víno s názvem White Zinfandel, které nebylo ani bílé ani červené ale růžové a zato s pořádným zbytkovým cukrem. Společně s dalšími velmi levnými víny se dováželo do českých supermarketů a Zinfandel si tak musí svojí cestu prošlapávat poněkud složitěji než to mají ostatní "neznámé" odrůdy. Naštěstí kvalita Zinfandelu za poslední dvě dekády dramaticky vzrostla a právě i díky tomu, že si jí spousta kalifornských vinařů vzalo za svou místní odrůdu. Její historie je však pěkně zapeklitá.


Prakticky celou dobu co se pohybuji ve víně je příběh Zinfandelu co dva roky jiný. Nyní to však vypadá, že jsme na úplném konci pátrání po jeho původu. Dlouhou dobu se jednoduše tvrdilo, že se jedná o italské Primitivo. Tato varianta se přímo nabízela, vína jsou si velmi podobná ať už aromaticky či v chuti. Američané se však s tímto nechtěli smířit a za pomoci předních světových enologů a expertů se pokusili odhalit její původ. Nejvíce se o to zasadil Mike Grgich (spoluautor slavného Chateau Montelena 1973), který je původem Chorvat a tušil, že by Zinfandel mohl být potomkem některého z vín, které jako mladý pil v rodném Chorvatsku. Jako první se Mikeovi nabízel Plavac Mali, jelikož se jedná o velmi populární chorvatskou odrůdu a chuťový profil je taktéž velmi blízko "Zinu". Ten je však pouhým potomkem. Nejblíže se ve výzkumu dostali k odrůdě Crljenak Kaštelanski a ten hrdě prohlásili za předka této dnes "americké" odrůdy.

Na kopci zazvonil zvonec a pohádky je ko.... a nebo ne? V tomto případě nikoliv. Po letech klidu rozbouřila klidné vody informace, že Zinfandel by mohl být potomkem jiné chorvatské odrůdy a to prakticky vymizelého Tribidragu. Existuje příběh, kdy se tato odrůda našla v rámci pátrání po původu Zinu u jedné babičky v její zahradě kousek od města Split. Laboratoře a jejich rozbory DNA se rozjely naplno. Už to vypadalo a slavný závěr, tiskové zprávy hovořili o tom, že finálně se našel předek této americké odrůdy, ale pravda nakonec ležela jinde. Přes Plavac Mali, Crljenak Kaštelanski a Trindrag se na konci příběhu dostáváme zpět k Primitivu. Dnes už se stoprocentní jistotou je potvrzeno, že ZINFANDEL, PRIMITIVO a TRIBIDRAG je jedna a ta samá odrůda, jen pod jiným názvem jako například francouzská Grenache a španělská Garnacha. Vše začalo v Chorvatsku po poslední jmenované odrůdy - TRIBIDRAG.


Chcete se k tomuto příběhu udělat kompletní obrázek? Podívejte se na výběr našich Zinfandelů na našem ESHOPU a namíchejte si karton z různých apelací a vinařství. V nabídce máme také Cline Ancient Vines Zinfandel 2016 z více než stoletých keřů, který byl vyhodnocený jako 40. nejlepší víno světa v roce 2018. Nebo pokud jste členy našeho Winelovers klubu, Zinfandel k vám přiletí v květnovém degustačním balíčku.


S přáním krásného týdne


Matouš & Adéla

Nejnovější příspěvky

© 2021 by Wine Man s.r.o.